Редовното и старателно почистване на кожата трябва да бъде неизменна част от рутината на всяка дама, която иска да се радва на здрав и сияен вид възможно най- дълго време. Почистването не трябва да бъде пренебрегвано, дори ако не използвате грим- нека не забравяме, че кожата се обновява непрекъснато, мастните и потните жлези не спират дейността си нито за миг, а и малцина са тези, живеещи на място с чист въздух и без промишлени замърсители наоколо. От голямо значение е и продуктите, които използваме за специализирана грижа- кремове, серуми, лосиони да бъдат нанасяни върху чиста кожа- по този начин активните съставки ще могат да проникнат в дълбочина и те да дадат искания ефект. Какви са правилата за почистване на кожата според нейния тип, ще научите днес.
Нормална кожа
Притежателките на този тип кожа са изключителни щастливки! Те се радват на румен тен, стегнати пори и тургор. Това обаче обикновено не продължава задълго, ако полаганите грижи са нередовни или неправилни. Необходимо е двукратно измиване на лицето с гел- пяна и нанасяне на лек хидратант- това е всичко, което този тип изисква, но е задължително да не бъде пропускано. Подходящата е както механичната ексфолиация, така и химичния пилинг. Обикновено нормалната кожа понася леко всички почистващи процедури, които козметичните салони предлагат.
Суха кожа
Този тип кожа се отличава със стегнати пори и липса на кожни несъвършенства, докато е млада. Минусът е ранното състаряване и дискомфортът, свързан с липсата на недостатъчната секреция на себум- чувство на опъване след измиване, лющене, сърбежи и зачервявания. Задължително е да почиствате грима с памучно тампонче и тоалетно мляко или лосион, вместо с мицеларна вода или стандартен дегримьор. Измивната пяна трябва да бъде предназначена за суха кожа, по възможност без аромати, а хидратиращият крем- с богат състав. Температурата, с която измивате лицето си не трябва да бъде твърде висока- това допълнително изсушава кожата. Избягвайте и механичните методи на екфолиация. Вместо това можете да прибегнете до употребата на химичен пилинг с плодови киселини. Козметичните процедури за почистване, подходящи за суха кожа включват почистване с ултразвук, Д‘арсонвал. Както споменахме, някои химически пилинги също могат да се използват.
Мазна кожа
Мазната кожа изисква ежедневно почистване, но не се изкушавайте да я миете повече от два пъти дневно или да използвате твърде агресивни продукти- в отговор мастните жлези ще започнат да секретират повече себум и ефектът от усилията ви ще бъде обратен. Изберете продукт, предназначен за вашия тип кожа,а когато търсите козметика за специална грижа, търсете на опаковката надписа „некомедогенен“- така ще си спестите запушените пори и пъпките. Мазната кожа приема добре както механичните, така и химичните пилинги, като обаче е необходимо да няма наличие на възпаления по нея. Добро действие имат и маските с глина. Процедурите, подходящи за нея са парна баня, Д‘арсонвал, диамантено микродермабразио.
Комбинирана кожа
За този тип кожа са типични мазните участъци по Т-зоната (брадичка, нос, чело) , комбинирани със зони с нормална до суха кожа по бузите. Почистването трябва да е съобразено с особеностите на тази кожа- измивният продукт е добре да е предназначен точно за смесена кожа, за сухите участъци да се използва една идея по- богат крем, докато по Т- зоната е достатъчно нанасянето на лек хидратиращ серум. Подходящ е методът „мултимаскинг“- нанасянето на два вида маски, съобразно с участъка от лицето. Козметичните процедури, които се отразяват добре на този тип кожа са диамантено микродермабразио, Д‘арсонвал, ултразвуково почистване. Химичният пилинг също може да има чудесен ефект.
В аптеки “Марви” ще намерите подходящи продукти за всеки един тип кожа, като можете да избирате между най- добрите и доказали се марки. Не се колебайте да зададете вашите въпроси онлайн или да се обърнете към някой от нашите консултанти- с радост ще отговорим на всяко ваше запитване.
Автор:Д.Пенева
Снимки:pixabay.com
pexels.com