Независимо, че спазваме диети, тренираме и се придържаме към здравословен начин на живот, ние често се сблъскваме с невъзможността да сваляме килограми ефективно — това е така наречената “устойчивост на отслабване”. Тази ситуация може да бъде много разочароваща и обезкуражаваща. Често решението се крие именно в откриването на причините, поради които не можем да отслабнем.
Здравословните хранителни навици, комбинирани с приема на хранителни добавки и лечебни билки, които са насочени към специфични здравословни проблеми обикновено имат синергичен ефект върху загубата на тегло и поддържането на цялостното здраве на организма. Поддържането на здравословно тегло по устойчив начин може да подобри множество здравословни параметри в дългосрочен план.
Какви са причините за задържане на килограми
Инсулинът е хормон, който изпраща сигнали към тялото, за да регулира нивата на глюкоза в кръвта. При консумация на храна, глюкозата се освобождава в кръвта и инсулинът се произвежда от панкреаса, за да разпредели глюкозата към клетките. Благодарение на тази сигнална функция, организмът знае кога трябва да използва глюкозата за производство на енергия или да я съхранява за бъдеща употреба.
Ако в човешкото тяло се отделя твърде много инсулин, то започва да складира глюкозата под формата на мазнини, вместо да я използва за производство на енергия. При състояние на „инсулинова резистентност“ тялото спира да реагира на правилните сигнали, така че нивата на инсулин и глюкоза остават високи. Това може да навреди на нормалния процес на метаболизма, което често води до натрупване на килограми и повишен глад за сладки храни.
Някои билкови екстракти имат благоприятен ефект при състояния на инсулинова резистентност. Сред тях са: Гимнема, Канела и Берберин.
- Гимнема Силвестре (Gymnema sylvestre) е билка, която може да помогне при повишен глад за сладки храни. Растителният екстракт има способността да блокира рецепторите за сладко, разположени върху езика и по този начин неутрализира влечението към тези храни. Гимнема Силвестре също така може да възстанови чувствителността на инсулиновите рецептори на клетките, което има благоприятен ефект при състояния като инсулиновата резистентност.
- Канелата (Cinnamomum zeylanicum/verum) се свързва с различни ефекти, които действат благоприятно при инсулинова резистентност. Растението понижава плазмените нива на глюкозата, измерени на гладно и действа като широкоспектърно противовъзпалително средство. Канелата подобрява здравето на храносмилателната система и подпомага отслабването.
- Берберинът (Berberis aristata) е изключителни ефективен при инсулинова резистентност и има няколко различни механизми на действие, включително: инхибиране на адипогенезата, облекчаване на възпалителните процеси в организма и насърчаване на усвояването на глюкоза.
- Хормони на щитовидната жлеза
Хормоните на щитовидната жлеза играят важна роля в поддържането на нормалния метаболизъм. Те контролират скоростта на обмяната на веществата в организма - процесите на конвертиране на хранителните вещества в енергия и тяхното използване за поддържане на основните жизнени функции. Ниските или високи нива на щитовидните хормони могат да доведат до различни здравословни проблеми, включително затлъстяване, депресия, косопад и състояния на хронична умора.
Някои растителни екстракти имат способността да засилват метаболизма, а това подпомага отслабването. Сред тях са: Колеус, Ашваганда и други.
- Аюрведичната билка Колеус (Coleus forskohlii) регулира телесното тегло и поддържа кръвното налягане в нормални граници. Болката съдържа съединение, наречено форсколин - то действа като втори посредник в клетките, за да стимулира секрецията на хормоните на щитовидната жлеза: Т4 и Т3. Приемът на растителния екстракт значително подобрява концентрацията на инсулин и действа благоприятно при инсулинова резистентност. Билката подобрява процента на телесните мазнини при наднормено тегло и затлъстяване.
- Ашваганда (Withania somnifera) е друга билка, която може да помогне за регулиране на хормоните на щитовидната жлеза, особено в случаите на субклиничен хипотиреоидизъм. Ашваганда може да подобри функцията на щитовидната жлеза и увеличава производството на щитовидни хормони.
Приблизително 80% от превръщането на T4 в T3 (активната форма на щитовидните хормони) се случва в черния дроб, така че поддържането на здравето на черния дроб, по-специално на чернодробния метаболизъм, също може да помогне при отслабване. Розмарин (Rosmarinus officinalis), Шизандра (Schisandra chinensis) и Бял трън (Silybum marianum) са други билки, които могат да помогнат за регулиране на ензимите за детоксикация на черния дроб, подпомагайки функцията му.
Половите хормони, които не са в нормални граници често възпрепятстват отслабването. Ако нивото на естроген е високо, тялото започва да натрупва мазнини, за да го изчисти от кръвния поток, а това може да допринесе за поява на възпалителни процеси в мастната тъкан. Ако нивото на андроген спадне поради стрес, то това може да се отрази на метаболизма на прогестерона и да затрудни отслабването. Подпомагането на чернодробните ензими с растителни добавки като Розмарин, Шизандра и Бял трън може да помогне за изчистване на излишния естроген от организма. Билки като Бял божур и Аврамово дърво поддържат здравословния метаболизъм на естроген и прогестерон чрез стимулиране на работата на яйчниците. Ашваганда и трибулус могат да помогнат за поддържане на мускулна маса, костна плътност и възстановяване на хормоналния баланс при жените. Когато се поддържа здравословен хормонален баланс, жените могат да отслабнат по-лесно, както и да изградят мускули и костната плътност.
Възпалителните процеси в организма са естествен механизъм на защита, който се активира при увреждане на тъканите или инфекции. Те могат да доведат до зачервяване, подуване, болка и повишена температура на засегнатата област. Когато възпалителните процеси стават хронични или системни, те могат да допринесат за различни здравословни проблеми, като например артрит, сърдечно-съдови заболявания, диабет, алергии, затлъстяване и рак. Причините за възникването на възпалителни процеси могат да бъдат различни, като например инфекции, травми, автоимунни заболявания, лошо хранене, стрес, увреждане от свободните радикали и други фактори. Някои от тези фактори могат да доведат до нарушения в имунната система и да активират възпалителни процеси, които да продължават по-дълго от необходимото време.
Възпалителните процеси в организма често са основна пречка за отслабване. Възпалението може да остане неконтролирано при условия на наднормено тегло и затлъстяване. Възпалителните процеси предизвикват освобождаване на имунологични съобщения, които задействат цитокини и пречат на инсулиновия отговор на тялото, причинявайки клетъчно увреждане. В отговор панкреасът освобождава повече инсулин, което предизвиква още по-голямо възпаление.
При подобни състояния, свързани с хронични възпалителни процеси, Куркумата (Curcuma longa) е чудесно средство за терапия, тъй като притежава мощни противовъзпалителни свойства. Други билки като Босвелия (Boswellia serrata), Шафран (Crocus sativus), Коприва (Urtica dioica) и Розмарин са класифицирани като регулатори на оксидативния стрес. Те притежават както противовъзпалителни, така и антиоксидантни свойства.
Как да отслабваме ефективно
Невъзможността да отслабваме ефективно е често срещан проблем в днешно време. Поддържането на цялостното здраве и тонус на организма може да ни помогне за създаването на управляем и устойчив план за отслабване. Природосъобразният начин на живот в комбинация с приема на лечебни билки, които са насочени към инсулиновата резистентност, регулирането на хормоните на щитовидната жлеза и половите хормони и облекчаването на възпалителните процеси в тялото, имат синергичен ефект върху отслабването и поддържането на цялостното здраве